Přeskočit na obsah

Zkušenosti

Jsem tvůrce, vizionář a inovátor

Můj profesní život

Kromě brigád, které jsem absolvoval jako náctiletý jsem hned při studiu začal podnikat. Nejprve jako OSVČ, pak jsem si založil společnost FreeGSM Team s.r.o., která prodávala příslušenství pro servisní střediska, vyvíjela svůj vlastní hardware a software. V roce 2009 jsem založil cestovní kancelář, kde jsme českým a slovenským obchodníkům otevírali dveře do Číny.

Do firmy později vstoupila silná investiční skupina Penta Investments, která podpořila můj nápad na rozvoj firmy. Následně jsem začal s firmou v Británii zakládat pobočky v Hongkongu, otevírat bankovní účty, vést účetnictví, podávat daňové přiznání a povinné audity. V Česku mě zůstal čínský vízový servis, kde jsme byli jednička v této oblasti.

Spolupracovali jsme s hotely a natáčeli prezentační videa.

Díky mé intuici dokáži určité věci předvídat. Všímám si věcí, jenž ostatní přehlíží. Líbí se mi podnikání, kde je malá konkurence. Ideálně nalézt něco, co je jedinečné. Občas se zadaří 🙂

Spolupráce s českými a čínskými vládními agenturami.

HKTDC skupina
Moje podnikatelská skupinka v Hongkongu společně se zástupkyní HKTDC
Pracovní nasazení

Praxe & zkušenosti

Ředitel

09/2016 - současnost

Víza do Číny
www.vizadociny.cz
JOuStore e-shop
www.joustore.com
JOuAgency - prodej služeb a produktů v Číně
www.jouagency.cz

JOUTRIP LTD, odštěpný závod

Čínský vízový servis, jistého času jsme dokázali řešit služby, které nikdo jiný neuměl. Šlo o cizince, jenž chtěli získat čínské víza v ČR nebo nějaký klient potřeboval ještě tentýž den vízum (standardní vyhotovení bylo do pěti dní). Všichni, co tuto službu potřebovali chodili k nám (od velkých cestovních kanceláří, agentur, obchodních společností, až po jednotlivce). 

Jako první na světě jsem vymyslel online vyplnění žádosti, která se generovala do PDF formuláře čínského velvyslanectví. Tento bezplatný formulář využilo tisíce klientů, jenž cestovali do Číny. Od začátku Covid-19 se uzavřela Čína světu a k dnešnímu dni tj. 16.6.2022 jsou podmínky pro obchodní cesty stále složité a finančně náročné, že tam téměř nikdo nelétá. Jestli jsme řešili cca tisíc klientů ročně, tak nyní to není ani deset. Tedy 2,5 roku žádný business.

Během této doby útlumu jsem zkusil jiné příležitosti, např. export kulatiny (dřevo) do Číny, kde jsem jednal s čínskými importními firmami. Jenže podmínky exportu byly pro mě v tu dobu nemožné.

Rozhodl jsem si udělat svůj e-shop JOuStore postavený na WordPress/WooCommerce – prodej doplňkové výživy (produktů firmy Energy) výlučně do zahraničí. Byly to dny a noci strávené na tomto projektu, který jsem nakonec prodal slovenské společnosti.

Napadl mě další projekt JOuAgency, kde bych českým a slovenským firmám pomáhal proniknout na čínský trh zejména v online prostředí, tj. marketing v Číně + hosting v Hongkongu a tvorba e-shopů pro asijské trhy. Stal jsem se partnerem platebních institucí, jenž nabízí čínské systémy Alipay, WeChat Pay a China UnionPay.

Zakladatel

04/2012 - současnost

JOUTRIP LTD

Zakládání a správa firem v Hongkongu včetně doplňkových služeb (vedení účetnictví, audit, daňové přiznání, ochranné známky, otevírání bankovních účtů, apod.). Tyto služby vznikly na popud mých klientů, jenž obchodovali s Asií a chtěli mít svoji pobočku právě v této lokalitě. Mezi významné a známé klienty patřila například společnost PETROF.

Jednatel

04/2009 - 12/2011

Beijing Travel Fair
Výstavy v Pekingu
Business & Travel Guide JOuTrip
Business & Travel Guide

JOuTrip s.r.o.

Cestovní kancelář, která se soustředila na české a slovenské obchodníky, kteří s námi navštěvovali veletrhy a výstavy v Číně a Hongkongu. Zajišťovali jsme kompletní služby (letenky, víza, transfery z letiště, ubytování, průvodce, …). Otevíral jsem klientům obrovský čínský trh. Byli jsme jediní v Česku, kdo nabízel tyto služby. Spolupracoval jsem s CzechTrade, CzechTourism, CzechInvest. Stali jsme se oficiálními partnery největšího organizátora výstav v Číně China Import & Export Fair (fotografie, kde je prezident organizátora výstav a jeho kolegyně společně se mnou a mojí manželkou) a v Hongkongu HKTDC či její americké konkurence GlobalSources. V Číně jsem strávil cca 20 let. Ne, že bych tam žil tak dlouho, ale pravidelně navštěvoval a pobýval týdny, max. nějaký měsíc.

Chtěl jsem firmu více posunout do online světa a hledal patřičného investora, jenž by investoval do mého nápadu. Oslovil a navštívil jsem hodně miliardářů. Nakonec jsem získal investici od Penty Investments, i když projekt nakonec nedopadl dle mého očekávání.

O naše fotografie projevil zájem polský výrobce puzzle (společnost Trefl), který zakoupil práva na bratislavský hrad [foto 1foto 2]. Absolvoval jsem rozhovor s hospodářskými novinamiPrezentace JOuTrip na výstavách v Pekingu.

Jednatel

04/2002 - 04/2009

FreeGSM Team s.r.o.

Moje první, na tu dobu velice úspěšná firma. Věnovala se prodeji příslušenství pro mobilní telefony, zejména pro servisní střediska. Kromě toho, jsme vyvíjeli vlastní hardwarové produkty a software. Tehdy tato „malá“ firma z Brna byla známá po celém světě. Nakonec jsem firmu prodal a začal se věnovat cestovním službám.

OSVČ

05/1998 - 03/2002

Příslušenství pro mobilní telefony

Nejprve jsem nakupoval příslušenství k mobilním telefonům od zprostředkovatelů z Polska. Později jsem odletěl do Číny a našel přímého výrobce. Prodával jsem zboží s 1000% ziskem velkoobchodníkům.

Obchodní místo JOuTrip, Netroufalky

Investice od Penty

Penta úspěšně uzavřela první ročník svého projektu pro začínající podnikatele – Penta Venture Fund. Podpořila tři inovativní podnikatelské projekty v celkové výši 222 tisíc eur. Smlouvy s žadateli již byly podepsány.

Čínská lidová republika

Hurun Report China

Vzpomínám si, jak jsem hledal investory a při jedné cestě v Šanghaji jsem šel přímo ke zdroji za Rupertem Hoogewerfem, jenž založil Hurun Report v Číně (obdoba Forbesu nejbohatších lidí). Ten den jsem byl už unavený a vyčerpaný a navíc jsem na něj čekal dlouho, než se vrátí do kanceláře. Nenechal jsem se odbýt a nakonec jsem s Rupertem probral různé možnosti, vyfotil se s ním a on mi ještě v jeho časopise podepsal věnování.

Čím vším, jsem si prošel

Co mám za sebou?

Cestovní kancelář

Jako první jsem začal vozit české a slovenské obchodníky na veletrhy a výstavy v Číně a Hongkongu. Navštěvoval jsem s nimi továrny a učil je, jak mají obchodovat s místními čínskými firmami.

Služby v Hongkongu

Zakládání a správa firem v Hongkongu včetně doplňkových služeb vedení účetnictví, podávání daňových přiznání a povinný audit společnosti. Otevírání bankovních účtů, příprava KYC dokumentace klientům.

Hardware & software

Vedl jsem tým techniků a programátorů, kteří vyvíjeli hardware založený na architektuře procesorů Atmel. Prototypy byly vyráběny v ČR, ale velkovýroba v Šen-čenu, Číně. Software jsme programovali v C++ a Delphi. Naše produkty se prodávali po celém světě.

Mezinárodní obchod

Nákup zboží z Číny, Česka nebo naše vlastní výroba produktů či služeb a jejich následná distribuce v rámci celého světa (Evropa, Asie, Amerika, Afrika). Řešení logistiky, finančních převodů, apod. Pomoc klientům v rámci exportu z Číny nebo naopak importu do Číny.